Odpad. Ani neviem, čo konkrétne ma tak dostalo, ale pred pár mesiacmi som začala viac čítať a zaujímať sa o život bez odpadu, tzv. Zero waste, alebo aspoň less waste – s menším odpadom. Je veľmi pravdepodobné, že ste o tomto „hnutí“, alebo skôr úsilí už niečo počuli či čítali. Pred nejakým časom dokonca bola v Bratislave prednáška pani, ktorá zmestí celoročný odpad svojej rodiny do jedného pohára – Bea Johnson.
Dôvodov sa nájde veľmi veľa. Od obrovských skládok odpadu, cez odpad v oceánoch, ktorý zabíja flóru aj faunu až po dnešnú „rýchlu módu“, v ktorej má jedno tričko hodnotu ako jednorazová taška a ktorá má vie riadne vytočiť! To tričko je takmer zadarmo, pár krát použité a napokon skončí v koši. Nehovoriac o smutných pracovných podmienkach, v ktorých pracujú krajčírky. Odpad z drogérie, kozmetiky a liekov sa dostáva do podzemných vôd a potom späť do našich kohútikov. Vyrábame toho tak veľa, že sme prečerpali energiu Zeme na pár rokov dopredu. Ak ste si to ešte neuvedomili, svetom vládne konzum a nie rozum. Chceme veľa a rýchlo. Z Číny sa na nás na každom kroku valia veci. Oblečenie, obuv, elektronika, hračky, športové potreby, dekorácie, bižutéria… Každú sezónu nová krajšia kolekcia a lepšia vychytávka. Iné vzory blúzky a rýchlejší smartfón. Prečo by sme mali trpieť s tými starými rárohami, no nie?
Naozaj rada nakupujem. Asi väčšina z nás pozná tú radosť, keď domov kráčate s novou vecičkou v ruke, alebo kliknete „zaplatiť“ v e-shope a potom vyčkávate kuriéra. A ako sa len tá radosť vie zväčšiť, keď si niečo uchmatneme v akcii, alebo výpredaji! Je veľmi lákavé si kúpiť to, vďaka čomu predsa budeme šťastnejší a spokojnejší.
No viete, aká sloboda je, povedať len NIE? Nie, nepotrebujem to. Nie, premyslím si to ešte mesiac, či bez toho vydržím. Nie, nechcem si to kúpiť. Mám pocit, že v tomto maličkom slovíčku je dnes niečo rebelské, zvláštne až nenormálne. Jednoducho sa až čudujeme, keď niekto niečo NEchce. Čo keby sme povedali NIE odpadu a míňaniu v našich životoch?
Najskôr to možno znie veľmi abstraktne alebo náročne. Preto ti ponúkam môj zoznam top 5 vecí, ktoré nie je ťažké zaradiť do našej každodennosti! A pamätaj, radšej malá zmena na trvalo, ako veľké predsavzatia na krátko.
Ako začať?
Jednorázové sáčky a tašky
– poznáš toho človeka, ktorý si každý kus ovocia dá do osobitného sáčku? A potom ešte aj chladené, mrazené, roztrhnuteľné a pre lepšiu manipuláciu aj maličké veci? Alebo si ním práve ty? 🙂 Vieš si predstaviť, aké by to pre našu planétu bolo, keby sme prestali používať igelit? Snaha obmedziť tašky už je prítomná niekoľko rokov – supermarkety ponúkajú plátenné, či iné kvalitné tašky a za tie igelitové sa platí. Ale aj tak, priemerný Dán minie ročne štyri igelitové tašky. Slovák vyše 400. V Európe sa ročne použije 100-miliárd tašiek, z toho 8 miliárd končí v moriach. Pre mňa je toto cieľ na tento rok – úplne prestať brať z obchodov tašky – máme ich doma neúrekom, a igelitové sáčky. Vyrobila som si sieťky na ovocie a zeleninu a zatiaľ som nemala žiaden problém! Vyrobte si aj vy! Pečivo veľmi nekupujeme, pečieme ho doma, ale plánujem si ušiť aj vrecká na pečivo.
Plastové fľaše a pohárik na kávu so sebou
– ak pijete sladené nápoje, prestaňte. Naozaj, neexistuje o nich ani 1 pozitívna vec. Rýchly a vysoký prísun cukru zabíja energiu vo vašom tele a priberáte z neho. Ak pijete minerálku, lebo z kohútika vám nechutí, čo tak skúsiť vodu filtrovať prírodnými minerálmi? Brávate si často coffee-to-go? Tak doma vyhrabte ten termohrnček na kávu a berte si ho so sebou. Alebo si zaobstarajte KeepCup. Jednorazové plastové viečko na kávu skoro všetci hodia do najbližšieho koša a jeho rozloženie trvá desiatky rokov.
Potraviny a drogéria, ktoré môžme kúpiť bez obalu
– ryža, obilniny, strukoviny, orechy, cestoviny. Na tejto mape nájdete miesta, kde sa dá nakupovať do vlastných obalov. Ak nemáte nič poblíž, ale aj tak sa vám páči táto myšlienka, skúste tento internetový obchod. Môžete im poslať vlastné obaly, do ktorých vám zabalia tovar. Bola som zatiaľ len v jednej takejto predajni potravín a bol to skvelý pocit. Isto tam budem chodiť pravidelne. Najbližšie si plánujem ísť načapovať drogériu do vlastných obalov 🙂
Použité veci
– ak naozaj potrebuješ nejaký spotrebič, oblečenie… skús najskôr pohľadať na bazároch, tisícky ľudí dostali nevhodný darček alebo nepotrebujú veci z pivnice. Použité veci dostanú ďalšiu šancu, čo je skvelé!
BONUS: jednoduché ODMIETNUTIE
– Bea Johnson má heslo tzv.: 5R – Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, and Rot (and only in that order) = Odmietni, Obmedz, Opäť použi, Zrecykluj a Zkompostuj (len v takomto poradí). Keď sa nad tým zamyslime, nemyslím, že je potrebné to veľmi rozvíjať. Ak to naozaj nepotrebuješ nekupuj to, nakupuj celkovo menej, využi to, čo máš zas iným spôsobom(háčkovaný košík z tričiek???), recykluj a kompostuj. Čo dodať?
Mojim cieľom po úplnom odmietnutí tašiek a sáčkov bude postupne slow fashion, kompostovanie (bio odpad tvorí 40-70% odpadu v domácnosti, no na skládke odpadu sa nerozloží!) kozmetika bez obalu a kuchynské potreby ako hubky, utierky a servítky. No všetko pekne postupne, aby sme si naozaj zvykli a neboli príliš ohúrení 🙂
Čo si o tom myslíte vy?